Shivaji College

Students' Achievements

S.No Name Of Student Department Achievement
1. Sukriti Sharma Biochemistry
  • First position in group singing in annual cultural fest organised by Rukmini Devi Institute of Advanced Studies from February 13-16, 2019
  • First position in solo singing in annual cultural fest organised by Maharaja Institute of Management Studies on March 7, 2019.
  • First position in duet singing in annual cultural festival AUD@ CITY 2019 organised by Ambedkar University on Feb 27, 2019.
  • First position in group singing in annual cultural fest organised by Delhi Institute of Advanced Studies on March 9, 2019 .
  • Second position in solo singing in annual cultural fest organised by Delhi Institute of Advanced Studies on March 9, 2019.
  • Third position in duet singing in competition held at Sri Guru Gobind Singh College of Commerce on March 4, 2019.
  • Second position in group singing in SRIJAN 2K19 (college cultural festival) organised by Bhaskaracharya College of Applied Sciences on February 28 and March 1, 2019.
  • Third position in solo singing at Oktoberfest 2018 organised by College of Vocational Studies on October 29, 2018.
2. Aayush Srivastav Biochemistry
  • Completed the online course ‘Introduction to computer science and programming using python’ from Massachusetts Institute of Technology – edX from Massachusetts Institute of Technology – edX from May 1-June 2, 2018.
  • Completed the online course ‘Introduction to computational thinking and data science’ from Massachusetts Institute of Technology – edX from June 3-July 22, 2018.
3. Shivani Mishra Biochemistry Completed the online course ‘’Introduction to biology of cancer from John Hopkins University - Dr. Kenneth from June 25- July 30, 2018.
4. Vikram Aditya Biochemistry
  • Completed the course ‘R Programming’, an online non-credit course authorized by Johns Hopkins University and offered through Coursera from July 25-August 20, 2019.
  • Completed the course ‘Programming for everybody (Python)’, an online non-credit course authorized by University of Michigan and offered through Coursera from May 26- June 7, 2019.
5. Somoshri Banerji Biochemistry Completed the summer internship from Centre for interdisciplinary research in basic sciences, Jamia Milia Islamia from June 1- 30, 2018.
6. Nisha Pandey Biochemistry Completed the summer internship from Govind Ballab Panth Hospital from June 1- 30, 2018.
7. Yashica Adlakha Biochemistry Completed the summer internship from School of Life Sciences, Jawaharlal Nehru University from May 28- July 5, 2018.
8. Bhoomika Arora Biochemistry Completed the summer internship from Centre for interdisciplinary research in basic sciences, Jamia Milia Islamia from June 1- 30, 2018.
9. Nibedita Roy Biochemistry Completed the summer internship from Govind Ballab Panth Hospital from June 1- 30, 2018.
10. Ayush Ganguli Biochemistry
  • Job training programme for PDB and bioinformatics and product designing at Klink International, Kuala Lumpur, Malaysia from May 26-June 25, 2018.
  • Project in Optical fiber analysis at IIT Delhi from July 2-9, 2018.
  • Doctor patient mediator, healthcare and clinical management, VMCC and Safdarjung Hospital, New Delhi.
11. Shubhangi Sangwan Computer Science Selected for Meritorious Award (University Rank Holder- IIIrd position) by Faculty of Science, University of Delhi.
12. Kriti Kishor Botany Secured second position in Inter College Essay writing competition, organised by Maitreyi College, University of Delhi.
13. Vidha Srivastava Botany Was selected for “Students Interns Programme” by University of Delhi.
14. Shivam Botany Completed summer training with Prof. Girdhar Pandey at Department of Plant Molecular Biology, University of Delhi, South Campus from May 4 to July 19, 2018 .
15. Daksha Nagpal Botany
  • Completed internship on Community service at Dr. Ambedkar International Centre, Ministry of Social Justice and Empowerment, Government of India from February 25 to March 5, 2019.
  • Worked with The Earth Saviours Foundation on March 1, 2019.
  • Won second position in Perceptions-painting competition at the annual festival ‘Nishkaam’ held on February 4, 2019 organised by NSS unit, Shivaji College
16. Krishna Thakur Botany
  • Completed Internship on Community service at Dr. Ambedkar International Centre, Ministry of Social Justice and Empowerment, Government of India from February 25 - March 5, 2019.
  • Worked with The Earth Saviours Foundation on March 1, 2019.
17. Divya Aggarwal Botany Received Certificate of Appreciation for contribution as a survey head in publishing the first e-newsletter of the N.S.S. unit of Shivaji College
18. Kirtishree Yadav Botany
  • Won 2nd Prize in Inter college Botanical Jewellery Making competition in Annual Botanical Fest Fragrance 2019 of Shivaji College held on March 5, 2019.
  • Won 2nd Prize in Intra College Botanical Potpourri Competition organised by Department of Botany, Shivaji College on August 30, 2018
19. Namrata Joshua Botany Won 3rd Prize in Inter college Botanical Jewellery Making competition in Annual Botanical Fest Fragrance, 2019 of Shivaji College held on March 5, 2019.
20. Ipsita Haldar Botany Won 3rd Prize in Inter college Botanical Jewellery Making competition in Annual Botanical Fest Fragrance 2019 of Shivaji College held on March 5, 2019.
21. Saras Sablok Business Economics
  • Completed internship at Sharekhan (June - July 2018)
  • Received placement offer from Tresvista.
22. Dhruv Jain Business Economics
  • Won meme making competition at Bacchanalia, Hindu College on February 9, 2019.
  • Won meme making competition at Zistatva, Gargi College. Event Name - Meme on Mela on October 10, 2018.
23. Urja Gulati Business Economics
  • Won silver medal in Shotput, Tug of War at Roisters (the Annual Sports fest of Aryabhatta college) on January 27, 2019.
  • Worked as an intern at Digifuse Affiliatement Group.
  • Currently working as an Intern with Viacom 18 Media LTD since January 2019.
24. Chirayu Arya Business Economics
  • Photographer/ Member at Shutterbugs.
  • Received Certificates of Appreciation for the College Events/ Festivals Photography Coverage & College Website (January 2019).
25. Paras Bansal Business Economics
  • Placement Cell Coordinator.
  • Won B-Plan Competition, organised by EDC Shivaji College , 2019.
  • Internshala student partner ( November 2018).
26. Shivangi Semwal Business Economics
  • Won silver medal in Futsal, Shotput, Tug of War at Roisters (the Annual Sports fest of Aryabhatta College) on January 27, 2019.
  • Internship at Jk Tyre industries Pvt. Ltd. under finance department. (May-July 2018)
  • Worked as a digital networking intern at Digifuse Affiliatement Group (January 2019) and as a social media intern at RAY (February 2019)
  • Currently working as an Intern with Viacom 18 Media LTD since January 2019.
27. Jayant Kumar Business Economics
  • Won silver medal in football and cricket events, won bronze medal in carrom in Roisters (Sports Meet organised by Aryabhatta College) (January 27, 2019).
  • Currently working as an intern with Viacom since March 2018.
28. Shahzar Husain Business Economics
  • College winner of ICICI Stock mind held on January 30, 2019.
  • Won Gold and silver medal in Team building events held at Roisters (Aryabhatta College) on January 27,2019.
29. Anupama Hada Business Economics Campus Ambassador - E-Cell IIT-Kanpur, E-Cell, IIT-Bombay.
30. Prashansa Goel Business Economics
  • Cleared CA foundation.
  • Internship at RAY (social media intern) (October 2018) & Internship at Digifuse (Digital networking) (January 2019)
31. Mohit Karwal Business Economics
  • Organiser, TEDx Shivaji College.
  • 1st Prize in Brandster competition, Optimum 2019, Shivaji College held on March 11, 2019
32. Shivangi Singh Business Economics
  • Co-organizer, TEDx Shivaji College
  • 2nd Prize- Amazing Race, JMC held on January 18, 2019.
  • 2nd prize in Cartoonomics, event at Pareto 2019, Shivaji College, held on March 7,2019
  • 1st Prize in Brandster competition, Optimum 2019, Shivaji College, March 11, 2019.
  • 2nd Prize- Googler, Techelons, March 14, 2019
  • Received Placement offer from S&P Global.
33. Drishti Bose Business Economics
  • President – Women Development Cell
  • Curator – TEDx Shivaji College
  • Second position in Amazing Race Competition (JMC) held on January 18, 2019.
  • Secured an HR internship at Youthvine, and a content writing internship at 1mg Technologies Pvt. Ltd on June 2018.
  • Teach students with special needs at Drishtikon Learning Centre.
34. Shubham Arora Business Economics Currently working part time with Viacom18 since January 2019.
35. Diksha Gupta Business Economics Cleared 3 papers of actuarial science.
36. Ankit Joshi Business Economics
  • Placement coordinator at placement cell shivaji college.
  • Worked with digifuse as intern.
37. Shivam Aggarwal Business Economics Won 1st prize in B plan competition in E-SUMMIT organised by EDC, on January 15, 2019.
38. Manikant Chemistry
  • Won second position in Quiz contest of ChemCrown 2019, Inter College Chemistry Festival of ARSD College held on March 1-2, 2019.
  • Won third position in Crystal Growth Competition of RASTANTRUM 2018, Inter College Chemistry Festival of Shivaji College held on September 24, 2018.
39. Roshan Chemistry Won third position in Crystal Growth Competition of RASTANTRUM 2018, Inter College Chemistry Festival of Shivaji College held on September 24, 2018.
40. Sonam Chemistry Won second position in Chemical Charades of RASTANTRUM 2018, Inter College Chemistry Festival of Shivaji College held on September 24, 2018.
41. Kaushik Vishwakarma Chemistry
  • Won third position in Crystal Growth Competition of RASTANTRUM 2018, Inter College Chemistry Festival of Shivaji College held on September 24, 2018.
  • Participated in Poster Making Competition in Shivaji College and won third position.
42. Neha Senger Chemistry
  • Participated in Crystal Growth Competition held on September 24, 2018 in Shivaji College and won first position
  • Participated in Poster Making Competition (Physics) in Shivaji College and won third position.
  • Participated in Ad-Mad Competition in Shivaji College and won second position.
43. Ritu Tewari Chemistry Participated in Crystal Growth Competition in inter college Chemistry Festival of Shivaji College and won first position.
44. Diti Kapoor Commerce
  • Secured first position in Group singing organised by Indian Institute of Art and design.
  • Secured first position in Group singing organised by Swami Shraddhanand College.
  • Secured second position in Group singing organised by Maharaja Agrasen College.
  • Secured Second position in Group singing organised by AIIMS
  • Secured second position in Fashion Parade- Vogue Thomso IIT Roorkee and Consolation prize in Technical Institute of Advanced Studies
  • Consolation prize in fashion parade organised by Technical Institute of Advanced Studies
45. Eshaan Joshi Commerce
  • Secured first position in Rubaru Literary Fest -Book Review Competition organised by Library Committee of Shivaji College
  • Secured second Position Rubaru Literary Fest- Prose Competition organised by Library Committee of Shivaji College, DU
  • Secured Third Position in Bharat Ko Jano Online Quiz Pratiyogita (National Finals) organised by Bharat Vikas Parishad
46. Hiten khurana Commerce
  • Secured first position in Decipher organised by Daulat Ram College.
47. Saloni Sachdeva Commerce
  • Secured first position in Antaragni’18 organised by IIT KANPUR.
48. Santosh Kumar Commerce
  • Secured first position in Rhapsody-18 (Comic con - The newspaper dressing competition) organised by Maitreyi College
  • Secured a consolation prize in Manjari-18 (Graffiti competition) organised by Daulat Ram College
49. Simran Maheshwari Commerce Secured second position in Fashion Parade- Vogue Thomso IIT Roorkee.
50. Vishakha Computer Science Secured 1st position in Code Cracker competition organised by Shivaji College, March 20, 2018.
51. Sankalp Garg Computer Science
  • Served as Vice-President of NSS, Shivaji College
  • Contributed as Editorial head of NSS e-newsletter “Srijanalmak Sewa” in the academic session 2018-19.
  • Secured first position for Poetry Competition organised by Sri Venkateswara College in the session 2018-19.
  • Received Certificate of Appreciation in Alfaaz- Online Poetry Competition, organised by Sri Aurobindo College.
52. Chinmay Joshi Computer Science
  • Won solo singing competition in Bhaskaracharya college of Applied Sciences during the academic session 2018-19.
  • Won duet Singing competition in Bhaskaracharya college of Applied Sciences during the academic session 2018-19.
  • Secured second position in duet singing competition PGDAV college during the academic session 2018-19.
  • Secured second position in group singing competition in Bhaskaracharya college of Applied Sciences during the academic session 2018-19.
  • Won group singing competition in RDIAS college during the academic session 2018-19.
  • Won group singing competition in DIAS college during the academic session 2018-19.
  • Performed at One Billion Rising day in Connaught Place during the session 2018-19.
53. Akshita Bhardwaj Computer Science
  • Completed summer internship with Team “The Rising Bharat” as a content writer.
  • Secured third position in Mathematical Tambola, at Infinity- Annual fest of department of Mathematics department, Shivaji College, held on February 26, 2019.
54. Jatin Deswal Computer Science Member Footloose, Western Dance Society
  • Secured first position at World School of Design.
  • Secured second position at Panipat institute of technology.
  • Secured second position at MERI College Jankpuri.
  • Got consolation prizes at symbiosis Noida and Sri Aurobindo college, DU.
55. Hari Om Computer Science
  • Secured second position in CHESS (STANDARD) Tournament at AAHVAAN 2019, Inter-College Sports Fest organised by Delhi Technological University, February 22 – 24, 2019
56. Ayush Computer Science
  • NCC Cadet at Shivaji College.
  • Participated in Kargil Prakram Rally for Veterans (July 22, 2018).
  • Attended Combined Annual Training Camp (November 22-December 1, 2018).
  • Participated in 1st cadre Para slithering camp (1December 17- 26, 2018).
57. Rajat Computer Science
  • Attended Combined Annual Training Camp (November 22-December 1, 2018).
  • Received the medal for best cadet at the training camp
58. Tanvi Jain Economics
  • Completed one-month online training from Internshala on Mock Stock basis.
  • Secured first position at “Bulls and Bears” - Mock Stock Competition at Shaheed Sukhdev College of Business Studies.
59. Naini Mittal Economics Won best team award at Dayal Singh College’s CD.
60. Drishti Snehi Economics
  • Secured first position in group dance competition held at World University of Design.
  • Secured second position in group dance competition in Panipat Institute of Engineering and Technology
  • Secured second position in group dance competition in Management Education and Research Institute
  • Won Consolation prize in group dance competition in Sri Aurobindo College
  • Won Consolation prize in group dance competition in Symbiosis University, Noida.
61. Sheen Bhayana Economics
  • Won 2 Gold medals in Football in Delhi Olympic Games 2018.
  • Secured first position in group dance competition held at World University of Design
  • Secured second position in group dance competition in Panipat Institute of Engineering and Technology
  • Secured second position in group dance competition in Management Education and Research Institute
  • Won Consolation prize in group dance competition in Sri Aurobindo College
  • Won Consolation prize in group dance competition in Symbiosis University, Noida
62. Vasu Trehan Economics Cleared CT 3 ( now known as CS 1).
63. Pulkit Aggarwal,Shourya Arora,Shubhangi,Sadhika Economics
  • Secured first position in nukkad competition at Antaragni’18, the annual cultural fest of IIT Kanpur.
  • Secured second position at Jagrukta 2018 the nukkad natak competition of Fore School of Management
  • Secured second position at Sahitya Kala Parishad- Mahavidyalaya Natya Samaroh 2019 for Stage Play Competition.
  • Secured first position at an event organised by Gandhi Bhavan
  • Secured first position for direction at Udaan Utsav
  • Secured second position at theatre fest of DTU- NATYA 19
  • Secured first position at Traction DTU east campus
  • Secured first position at Zami Paristi organised by Bhaskaracharya College of Applied Science.
64. Khushi Garg Economics
  • DELF B1 cleared (3rd level in French language) (Diplome en Langue Français)
  • Awarded P.C. Ganguly Memorial Scholarship 2018-19
65. Pooja Madaan Economics
  • Secured first position in Volleyball, sports day
  • Secured third position in basketball, sports day
66. Ashish Kumar Pal Economics
  • Completed internship at Radiology Department from Columbia Asia Hospital
  • Secured second Position in College Football Competition on Sports Day
  • Completed All India Thal Sainik Camp (National Camp) under NCC
67. Nishtha Sethi Economics
  • Letter of Appreciation from NITI Aayog for being a campus ambassador for the Global Mobility Hackathon.
  • Designed a working prototype of a self cleaning toilet seat at Delhi Design Innovation Bootcamp organised by DU, SPA, IIT D.
  • Selected as one of the 300 delegates at HPAIR-Harvard College Project for Asian International Relations from over 90 countries.
  • Worked on the project PuneCollab under Prof. Ankur Sarin at Indian Institute of Management, Ahmedabad.
  • Worked in the core team of an IIT D incubated start-up MyWays in the capacity of a content writer.
68. Kuldeep Economics
  • P.C. Ganguly Memorial Scholarship 2018-19.
69. Sukriti Economics
  • Completed internship at Insight Alpha
  • Completed a course in Financial Modelling
70. Kriti Dua Economics
  • Completed Internship at Max life insurance Ltd. From May 21- July 20, 2018.
71. Bhavika Arora Economics
  • Participated in workshop on Research Methods using IBM SPSS Statistics.
72. Pragati Bansal,Yashita Kukreja Economics Cleared Actuarial Exams as per-
  • CT-5 from IFoA in June 2018
  • CT-3 from IFoA in September 2018
  • CT-7 from IAI in September 2018
73. Mayank Sabharwal Economics Cleared Actuarial Exams CT-5 in April 2018 and CT-3 in September 2018
74. Vrinda Gupta Economics
  • Cleared Actuarial Exams CT-5 and CT-2 .
  • Served as Vice-president of VIBGYOR.
  • Managed the event of mega art-fest Bohemia 2018 held at DLDAV Model School, Shalimar Bagh
75. Nishtha Negi Economics
  • Completed 2 months Internship with HDFC Bank based on Digital banking project.
  • Secured first position in inter college economics event at Maitreyi College
76. Divyangna Sharma Economics
  • Volunteer at AFS intercultural Programmes.
  • Volunteer at Women Development Cell, Shivaji College.
  • Secured first position at Filmonomics, Maitreyi College.
77. Swati Sethee Economics
  • Completed a one month internship at IFCI Bank (2018).
78. Akul Mehra Economics
  • Secured first position in Investrix conducted in Annual Finance Fest of F&IC, St. Stephen’s College
  • Secured first position in Penny Vice competition organised by Economics Society of Shaheed Sukhdev College of Business Studies.
  • Secured second position in Menace at Metropolis conducted in Annual Fest of FIC, SRCC
  • Secured second position in 2 events - Live Exchange, Casino Royale conducted in Annual Fest of FIC, SGGSCC
  • Secured first position in 2 events- Bid you know it all and Auctioning organised by Economics society of Lakshmibai College.
  • Member of SPADE, Shivaji
  • Completed Internship as Summer Analyst (Equity Derivatives) at Merits Capital Market Services Pvt.Ltd.
  • Cleared NCFM Derivatives Market Dealers Module by NSE Academy.
79. Divyanshi Makol Economics
  • Completed Internship at Sharekhan Financial ltd.
  • Completed Internship at NGO- Youth for seva
  • Completed Internship at NGO- Bharat uday
80. Divyam Grover Economics
  • Completed two months internship at Wizcraft International Pvt. Ltd. as a team member of client servicing and business development.
81. Abhimanyu Economics
  • Awarded the P.C. Ganguly Memorial Scholarship 2018-19.
82. Akash English
  • Participated in CATC camp from February 3-12, 2018 and August 23 to September 1, 2018.
  • Received Certificate for Drill on September 1, 2018.
  • Passed B Certificate exam with A Grade (May 2018).
  • Part of NCC - 2 Delhi Artillery Battery at Safdurjung, Humayunpur
83. Acushala English Wrote an article for the annual publication of the Women Development Cell (WDC), Samtulya.
84. Amanjit English Wrote an article for the annual publication of the Women Development Cell (WDC), Samtulya.
85. Lavanya English Participated in the internship programme under the Ministry of Social Justice and Empowerment at Dr. Ambedkar International Centre from February 25 - March 4, 2019.
86. Nandini Joon English Content editor of E-newsletter ‘Srijnatmak Seva’ of NSS Unit at Shivaji College.
87. Sanchali English
  • Participated in the internship programme under the Ministry of Social Justice and Empowerment at Dr. Ambedkar International Centre from February 25 - March 4, 2019.
  • Content writer/core member of the Women Development Cell (WDC), Shivaji College.
88. Sanya Chhabra English
  • Completed internship programme under the Ministry of Social Justice and Empowerment at Dr. Ambedkar International Centre from Feb 25 to March 4, 2019.
89. Vanshika English
  • Won best speaker in a debate organised by Janki Devi Memorial College.
  • Won best Interjector at a debate organised by Rotaract Club.
  • Editor for the annual magazine of Shivaji College, ‘Shivraj’.
  • Wrote an article for the annual publication of the Women Development Cell (WDC), Samtulya.
90. Prithvi Kumar Hindi
  • Secured third position in Creative Writing Competition held in Shivaji College
  • Secured first position in Creative Writing Competition held in Shaheed Bhagat Singh College
  • Secured first position in Creative Writing Competition held in PGDAV College
  • Secured second position in Book Mark Quiz Competition held in Shivaji College
91. Tushar Mishra Hindi Internship with the British High Commission, New Delhi.
92. Anmol Singh,Piyush Dalal & Vinit Tayagi (Bsc(H) Mathematics) Physics
  • Topped the National Graduate Physics Examination (NGPE)- 2019, organised by the Indian Association of Physics Teachers on January 20, 2019.
93. Jagriti Sanskrit
  • Secured first position in street play (dU;k Hkzw.k gR;k) organised by NCC, Delhi Cantt. On August 27, 2018
  • Secured second position in Group Dance organised by NCC, Delhi Cantt on August 28, 2018.
  • Secured first position in street play Speech competition organised by Shivaji college.
  • Secured first position in Extempore organised by NCC, Lady Shri Ram College on January 26, 2019.
  • Secured first position in Extempore organised by NCC, Swami Shraddhanand College on January 28, 2019.
94. Ankit Gaud Sanskrit Secured first position in Kavyya Kanth Mala organised by Lal Bahadur Rashtiya Sanskrit Vidhyapeeth, katwariya Sarai, Delhi on October 30, 2018.
95. Ambika, Sagar Sanskrit Secured second position in Rangoli competition organised by Department of Sanskrit, Gargi college on November 2. 2018.
96. Deepak Kumar Sanskrit Won consolation prize in debate competition organised by Shivaji College, Raja Garden, Delhi on 2018.
97. Barkha Sanskrit
  • Secured first position in drill organised by NCC, LSR College on January 26, 2019.
  • Secured first position in Flag Area organised by NCC, LSR College on January 26, 2019.
  • Secured first position in drill organised by NCC, Swami Shraddhanand College on January 28, 2019.
  • Secured second position in Drill organised by NCC, Aurbindo on March 7, 2019.
98. Preeti Sanskrit
  • Secured first position prize in drill organised by NCC, LSR College on January 26, 2019.
  • Secured first position in drill organised by NCC, Swami Shraddhanand College on January 28, 2019.
  • Secured first position in Guard of Honour organised by NCC, Indraprastha Mahavidhyalya on March 1, 2019.
99. Badal Thakur Sanskrit
  • Secured second position in Drill organised by NCC, Kirori Mal College on February 4,2019.
  • Secured first position in Guard of Honor organised by NCC, Kirori Mal College on February 4. 2019.
  • Secured first position in Guard of Honor organised by NCC, Khalsa College on 2019.
100. Ayushi Jain, Ajay Maurya, Hidam Roshan Singh Zoology Received DST-INSPIRE fellowship
101. Prachya Rai, Ms. Khushi Jain, Ms. Ruchi Chauhan Zoology Received Best poster presentation award for “Unifying Community Living And Wildlife Conservation through Sustainable Ecotourism” at International E- summit on “Entrepreneurship development through Ecotourism in Northeast India” on February 14, 2019 at Shivaji College, University of Delhi.
102. Laksh Singh, Ravi Sharma, Muskan Verma, Lucky, Apoorva Matolia, Priyanshi Pande Zoology Selected for an Inter-college DBT-funded internship to study Ecological parameters and diversity of Yamuna in Delhi
103. Sheetal Zoology Best actress award at
  • ‘Dramatiis’ at Rendezvous’18 IIT Delhi.
  • ‘Antaragin’ a street play competition held at IIT Kanpur
104. Khushi Jain Zoology Volunteered with Wildlife Conservation Society and secured the third position in Conservation Story Contest (Wildlife Week) organised by Wildlife Conservation Society.
105. Shivani Semwal Zoology Secured second position in Volleyball competition, Annual Sports Day of Shivaji College
106. Laksh Singh Zoology Secured third position at Delhi, Heat Cubing 2018, Rubix Cube competition
107. Prachi Upneja Zoology Secured second position at debate competition organised by Kirorimal College held on February 2, 2019.
108. Ajay Pandey, Prachi Upneja and Sangeeta Goyal Zoology Secured third position in quiz contest organised by department of Zoology, Shivaji College held on October 5, 2018.

List of Students Selected in Campus Placement Drives : Download

List of Students Selected for Internship : Download

ACHIEVEMENT OF STUDENTS IN CULTURAL EVENTS

Society – Bizarre

S.No FIRST SECOND THIRD ANY OTHER
1. JDMC IIT Roorkee Nil IGDTU- Best Male
2. IGDTU Motilal Nehru College SSCBS- Best Male
3. Kalindi College SSCBS
4. SGGSC- Designing competition College for Vocational Studies
5. Lakshmi Bai CollegeDesigning Competition
6. IIM Amritsar

Society – Footloose

S.No FIRST SECOND THIRD ANY OTHER
1. World University of DesignGroup Dance Panipat Institute of Engineering and Technology- Group Dance IIT RoorkeeSolo Dance Symbiosis University- Group Dance
2. Management Education and Research InstituteGroup Dance Sri Aurobindo College- Group Dance
3. IIT Roorkee- Duet Dance

Society – Dictum

S.No FIRST SECOND THIRD ANY OTHER
1. IIT Kanpur FORE School of Management Udaan Utsav IIT Delhi- Best Actress
2. Gandhi Samaroh Street Event Satyawati College(E) Dilli Haat- Best Actor
3. Delhi Technical University (East Campus) Dr.Ambedkar National Memorial IIT Kanpur- Best Actor
4. Bhaskaracharya College Of Applied Sciences Deen Dayal Upadhyay College IIT Kanpur- Best Actress
5. Dayal Singh(E)- Best Actor
6. Shaheed Rajguru College- Best Actress
7. Vivekanand CollegeBest Actor
8. Acharya Narendra Dev College- Best Actor
9. Bharti College- Best Coordinated Team
10. Swami Shradhanand Best Actor

Society – Vibgyor

S.No FIRST SECOND THIRD ANY OTHER
1. Dayal Singh College Newspaper Dressing Sri Aurobindo- Tshirt Doodling Competition Shivaji College Sketching Ramanujan College Sketching Competition
2. Lakshmi Bai College Newspaper Dressing Shivaji College- Sketching Hindu College- Best Painting
3. MAIT- Online Mandala Competition

Society – Reverb

S.No FIRST SECOND THIRD ANY OTHER
1. College of Vocational Studies- Solo Singing P.G.D.A.V College- Solo Singing College of Vocational StudiesSolo Singing
2. S.G.N.D Khalsa College- Solo Singing Lal Bahadur Shastri Institute of ManagementSolo Singing Lal Bahadur Shastri Institute of Management- Solo Singing
3. RDIAS- Group Singing P.G.D.A.V College- Duet Singing SGGSCC- Duet Singing
4. RDIAS- Group Singing College of Vocational Studies- Solo Singing
5. Ambedkar UniversityDuet Singing Bhaskaracharya College of Applied Sciences- Solo Singing
6. Bhaskaracharya College of Applied Sciences- Duet Singing Bhaskaracharya College of Applied Sciences- Group Singing
7. MAIMA- Solo Singing

Society – Shutterbugs

S.No FIRST SECOND THIRD ANY OTHER
1. SGGSCS- Online Photography Keshav MahavidyalayaOnline Photography
2. Daulat Ram College- Online Photography SGGSCS- Online Photography

Achievement of students in the field of Sports

S.No Name Of Student Achievement
1. Akaash Gupta
  • Secured third position in 200 m race at Intercollege Athletics tournament organised by DUSC, University of Delhi.
  • Secured second position in 200 m race at Reliance Foundation College Athletics 2018-19 held at New Delhi, organised by Reliance foundation youth sports.
2. Rishabh Upadhyay
  • Secured first position in Intercollege Best Physique tournament, 75 kgs, organised by DUSC, University of Delhi
  • Represented Delhi University and secured fifth position in Inter University Best Physique tournament, 75 kgs, organised by All India National Inter University Championship.
  • Secured third position in Mr. India Body Building championship 80 kgs, organised by body Building Sports Association